Praktické info

Dvakrát čti, jednou reš!

Doklady, hranice a DROZD
Pro vstup do Rumunska a dalších států Evropské unie stačí pro občany České republiky platný občanský průkaz. Toto platí i pro vstup do států mimo EU jako je Srbsko. Je však nutno respektovat, že hranicí HUN/RO končí Schengenský prostor a je potřeba počítat s kontrolou, která však probíhá standardně a na české turisty jsou severní hraniční přechody připraveny bez problémů. Pozor však v případě, že cestujete společně s příslušníky cizího státu, Rumunsko má jiný vízový styk než Česká republika. Problém může být u občanů z Ruska, Ukrajiny, ze severní Ameriky či asijských států - Vietnam apod.

Dobrovolná registrace občanů České republiky (DROZD) při cestách do zahraničí umožňuje občanům dobrovolně poskytovat informace o plánovaném pobytu v zahraničí. Tyto informace mohou v případě potřeby usnadnit zastupitelským úřadům České republiky v zahraničí poskytnutí pomoci dotčenému občanovi a také mohou zjednodušit a urychlit informování příbuzných v České republice.
Systém DROZD

Pojištění
Pojištění doporučujeme pro jistotu uzavřít. Výše pojistné částky se na týdenní pobyt pohybuje mezi 200 - 600,- Kč na osobu dle druhu.
Na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění, tj. modrého průkazu vydávaného pojištěncům v členských zemích Evropské unie, máte nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze nemoci a očekávané délce pobytu.

V případě dlouhodobých pobytů by měli občané ČR požádat svoji českou pojišťovnu o vydání formuláře E 106, který dává nárok na plnou zdravotní péči, příp. formuláře E 112 za účelem souhlasu pojišťovny s plánovaným lékařským zákrokem v zahraničí. Další variantou je i odhlášení ze zdravotnického systému v ČR a registrace u rumunské Národní zdravotní pojišťovny CNAS  (Casa Nationala de Asigurari de Sanatate). Tato varianta je nutná zejména v případě, že občan České republiky začne pracovat v cizím státě, a tudíž přestane být českým pojištěncem. V tomto případě jste nuceni oznámit tento fakt své dosavadní české zdravotní pojišťovně.

Měna
V Rumunsku se platí jen rumunskou měnou - Lei (i v Eibenthale). Doporučujeme si peníze vyměnit doma nebo cestou vybrat z bankomatu. Ceny zboží jsou v přepočtu podobné jako u nás. Někde jde platit kartou (čerpací stanice, supermarkety). Za námi nabízené služby se dá platit na místě v korunách, lei nebo eurech dle aktuálního kurzovního lístku. V hospodě U Medvěda se platí v v Lei, ale je možnost si přímo v ní vyměnit dle aktuálního kurzu. V současné době kvůli nekvalitnímu signálu neumožňujeme transakce platebními kartami..

Rumunsko je stále zemí, která je v každodenním životě orientovaná spíše na hotovostní transakce. Ačkoliv ve velkých obchodech lze bez problémů platit s kartou a bankomaty naleznete ve velkých městech na každém rohu, v malých obchůdcích, a především na venkově není platba kartou zatím ve většině případů možná.

Telefon
Ve vesnici je signál Orange RO a Telecom. Doporučujeme si rumunského operátora nastavit "pevně".  Jelikož je Eibenthal blízko hranic se Srbskem, často se stává, že chytnete srbského operátora (Telenor a VIP), kde ceny volání jsou kolem 35 Kč/min.

Internet v českých vesnicích
V Eibenthale u nás v restauraci i hospodě funguje wi-fi. Ve vesnic se dá také připojit na mobilní rumunská data, bohužel zatím bojujeme s přenosovou rychlostí. Ačkoliv operátor ukazuje připojení 4G či LTE, přenosová rychlost solidně vystačí na textovou agendu typu whats up či messenger Facebooku.

V dalších vesnicích je stav podobný, Na Svaté Heleně se můžete k internetu připojit v hospodě u Pepsiho, Na Gerníku pak ve velké hospodě u Kostela a na Rovensku musíte velmi blízko k sousednímu baráku vedle krámku, kde se dá připojit na český krajánek, Na Bígru běží poměrně rychle mobilní data.

Pohonné hmoty
Nejbližší čerpací stanice od Eibenthalu jsou ve městech Orsova (40 km) a Moldova Noua (80 km). Nouzová stanice je v obci Ljubcova, tu však doporučujeme používat pouze v případě krize. Diesel se v Rumunsku označuje jako “motorina” a benzín standardně jako v České republice. Elektromobilita v Rumunsku není moc rozšířená a síť dobíjecích stanic je poměrně řídká. Dobít elektromobil se dá ve větších městech jako Temešvár, Caransebes, Severin. 

První pomoc v Banátu
Ve vesnici v kulturní domě funguje malá lékárna a občasně sem dojíždí zdravotní sestra. V každé české vesnici bydlí proškolená osoba, na kterou se lze obrátit s drobnými problémy. Místní o ní vědí.S vážnějšími problémy se musíte s naší pomocí obrátit na nemocnici v Orsově nebo Moldavě. V případě větším problémů pak doporučujeme větší nemocnice v Severenu (70 000 obyvatel) či Rešitě (84 000 obyvatel). 

V případě jakýchkoliv problémů je doporučeno volat linku 112, musí se uvést základní kontakt, problém a lokace. Při větším problém pak také informovat české zastoupení v Rumunsku (kontakty níže).

VZÁJEMNÉ VZTAHY

Historie česko-rumunských vztahů sahá hluboko do historie. Buďte před cestou obraze!

DOPRAVA

Do Rumunska se dá vydat na mnoho způsobů. My vám přiblížíme ty legální a nejčastěji používané:)

PRAKTICKÉ INFORMACE

Dvakrát čti, jednou řeš. Připrav se před cestou na jakékoliv problém, které vám mohou zkomplikovat dovolenou!

BEZPEČNOST A ZVĚŘ

Ačkoliv jsme v Evropě, cestujeme do cizího státu, kde platí trochu jiné zákony nejen u lidí, ale i u zvířat:)

JDU DO HOR!

Užijte si Banát loudáním se v liduprázdné přírodě nebo ze sedla svého horského kola!

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

Budeš-li v problémech, nemusíš volat jen nám, v Rumunsku funguje několik spolehlivých způsobů komunikace!