Český Banát v Srbsku
Do Srbska za českými krajany!
Historické území Banátu neobsahuje jen všeobecně známou rumunskou část – ale i malý kousek Maďarska a docela velké území Srbska. Srbská část Banátu leží ve Vojvodině, takže z Rumunska nemusíte přeplavat Dunaj – ten ale přesto hraje v životě české menšiny v srbském Banátu významnou roli. Oblast srbského Banátu má dobré spojení s Rumunskem (přechod Kaluderovo – Naidas kousek od Svaté Heleny) i na centrální Srbsko, Bělehrad je vzdálen jen asi 100 kilometrů. Levá část Dunaje (Vojvodina) byla po rakousko – tureckých válkách dosidlována stejně tak jako v Rumunsku organizovaně, spolu s Čechy (údajně se jedná o potomky Chodů) sem přišli i Němci a další národy tehdejšího Rakouska. Velká část místních Čechů přišla ze zaniklé osady Panasca v dnešním Rumunsku a založili takzvaný Ablian – dnes známý pod názvem Češko Selo. Díky geografickým podmínkám nebyli místní Češi tak izolovaní (jako třeba v rumunském Banátu) a tak většina krajanů pochází ze smíšených manželství. Jedinou ryze českou vesnicí je Češko Selo, v ostatních obcích tvoří čeští krajané menšinu, ale mají české srdce.
Naším cílem je “připojení” české části srbského Banátu do rozvoje celé oblasti, která je v dnešní době nazývána jako “Český Banát” a změnit letitý náhled na celou oblast.. K české národnosti v Srbsku se hlásí podobné množství krajanů jako v celém Rumunsku (přibližně 4000). Již jen při pohledu na mapu zjistíte, že dostat se ze Svaté Heleny do Českého Sela vám zabere o něco méně času než přejet podél Dunaje do Eibenthalu nebo dokonce do Šumice. Skvělou možností je i letecké spojení do Banátu, mezinárodní letiště v Bělehradu je například od Svaté Heleny o deset kilometrů blíže než regionální letiště v Temešváru. Díky postupnému propojování byla česká oblast překreslena do mapy.cz a v dnešní době se díky meziregionálnímu partnerství Ústeckého kraje s místním regionem Jižní banátský okruh připravuje vyznačení turistické a cyklistické trasy, navazující na rumunskou oblast českého Banátu. Díky našemu přátelství s českými krajany jsme připravili tuto sekci právě k podpoře turistiky, která se může v dalších letech stát strategickou ekonomickou pomocí v této oblasti a napodobit příběh některých českých vesniček na rumunské části. V dnešní době mezi rumunskou a srbskou částí probíhá poměrně úzká spolupráce, důležitým propojovacím momentem jsou současní čeští učitelé, kteří působí jak na rumunské, tak srbské straně a jejich projekty v dnešní době překračují státní hranice. Příkladem může být například společný časopis Český Banát, který je vydáván pro celou českou oblast. Češko Selo je známé i díky kulturně-gurmánské akci Paprikašijáda, která se před čtyřmi lety zařadila do programu Festivalu Banát.
Návštěva českého Banátu v Srbsku nabízí skvělý doplňkový program před návštěvou vesnic v Rumunsku. Využít zde můžete například krásná jezera u starosvětského města Bela Crkva s výraznou českou menšinou. Hlavní jezero vám poskytne kompletní servis mnoha restaurací a například hřiště na vodní pólo, ostatní jezera jsou pozůstatkem dávného meandru Dunaje a nabídnou vám koupací samotu. Kulinářsky je srbský Banát ještě o trochu výš než Banát rumunský a místní pálenky mají jinou chuť než v Rumunsku – doporučujeme jabuku z jablek a viljamovku z hrušek. Co můžeme mimo jídla a pití doporučit? Značenou vinnou cyklostezku v blízkém Vršaci, návštěvu Českého Sela se zajímavým českým muzeem nebo blízkou Kruščici, kde žije velmi početné české etnikum a kde místní učitel Standa Havel založil fotbalový klub Ratar. Ve vesnici Banatska Palanka při ústí říčky Nery do Dunaje je několik rybích restaurací. Celé místo bylo vyhlášené kvalitními sumci, jesetery a dalšími rybami tak, že z místní zaniklé tratě odjížděl noční rybí expres, aby ráno byly ryby na vídeňských tržištích. Užít si můžete také prohlídku pravého břehu Dunaje (to už opustíte Vojvodinu a ocitnete se v historickém Srbsku) a podívat se na rumunskou část z krásného hradu Golubac (kam jezdí i říční přívoz), do dunajské zátoky ve Veliko Gradiště (známé prázdninové letovisko) nebo do Lepenski Vir, jednoho z nejzajímavějších archeologických nalezišť ve východní Evropě.
ubytování Českém domě v Českém Selu
Paprikašijáda
Termíny Paprikašijády a Festivalu Banát v 2022
-
Paprikašijáda 14.8.2022 Česko Selo
-
Festival Banát 16.- 20.8.2022 Eibenthal
Český dům v Českém Selu
- tři pokoje - celkem devět lůžek
- kemp s ohništěm a krytým posezením
- nové sociální zázemí
- TV + wi-fi, možnost parkování
- možnost zajištění stravy v místní hospůdce
- možnost prohlídky českého muzea
- turistické informace
rezervace a kontakty
-
kontaktní osoba: Emanuel Veverica
- emibcstamp@gmail.com
- +381692334556
ceník
-
ubytování na posteli - 200,- Kč/osoba
- ubytování v kempu - 50,- Kč/osoba
- strava dle individuální domluvy
Tipy na výlety v Srbsku
Řemesla u českých krajanů v Srbsku
Češi přišli do srbského Banátu před téměř dvěma sty lety. Jen si zkusme představit, jak to tehdy asi bylo... S koňským povozem přijedete na pastvinu Fabian (dnes České Selo) a nikde nic. Nikoho v okolí neznáte a nevíte, kam se obrátit o pomoc. Musíte si poradit sami a s dalšími příchozími si najít obživu a připravit se na zimu. Čeká na vás jenom práce. První čeští kolonisté museli být zruční dřevorubci, tesaři či zednící, ale hlavně si museli umět pomáhat a spolupracovat.
Hlavním zaměstnáním prvních českých přistěhovalců do srbského Banátu byla hraničská služba a zemědělství. Vedle tohoto uvádí historické prameny z roku 1845 jmenný seznam řemeslníků v belocrkvanském okresu a mezi Čechy můžeme najít nejvíce krejčích, truhlářů, tesařů, zedníků a obuvníků.
Změnu přinesl konec první světové války, po kterém se čeští krajané v Banátu ocitli ve dvou státech. Většina jich zůstala v Rumunsku a zbytek pak v nově vznikajícím Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Skladba řemesel zůstává ale nadále podobná. Tehdy již českoslovenští krajané se nejvíce věnují krejčovskému řemeslu, následují truhláři, zedníci či obuvníci. Začínají se objevovat zámečníci a strojní mechanici. Téměř všichni pracují ve svých domech, nemívají zaměstnance (kromě rodinných příslušníků) a řemeslo je celkem dobře živí.
Velká změna nastává až po druhé světové válce. Z obou zemí se stávají komunistické státy, i když jinak orientované. Rumunsko se proměňuje v socialistickou republiku a součást východního bloku. Na druhé straně politika jugoslávského prezidenta Josipa Brože Tita, který dokázal spolupracovat se západní i východní Evropou a k tomu měl dobré vztahy se Spojenými státy a spojence, se dokázala najít v Africe a na Blízkém východě.
V praxi to znamenalo, že si čeští krajané v Jugoslavii ponechali své řemeslo a k tomu jich většina chodila do zaměstnání. Řemeslo přestává být hlavním zdrojem obživy, ale formou přivýdělku a prostředkem udržování rodinné tradice. K tomu všemu mohli Češi v Srbsku dál hospodařit anebo vycestovat za prací do zahraničí a svobodně se vrátit.
V dnešní době by se dala řemesla českých krajanů v srbském Banátu napočítat na jedné ruce. Nejvíce je zedníků, truhlářů, řezníků. V Bele Crkvi najdeme českého obuvníka Vávru, truhláře Leksu a zámečníka Mareše. Paní Tereza Stamenković Klepaček je akademickou malířkou. S jejími malbami a objekty, zahrnující nezřídka českou tématiku, se můžeme setkat na celém území srbského Banátu. V Kruščici pokračuje v zednické tradici rodina Vokounů, Jozef Irović se věnuje tiskařině a Zlatko Veseli je zručným automechanikem. Je tu stále oblíbené včelařství – u rodiny Irovićů, Marešů či Hubertů. V Českém Selu se včelařstvím zabývá například rodina Leksů a Palů.
Kalendář akcí v českém Banátu na rok 2022
-
6. 1. Tříkrálová koleda Kruščici
-
únor Pinglbál v Kruščici
- 27. 2. Masopustní průvod Kruščicí
- 27. 2. Maskenbal pro děti v Českém domě v Kruščici
- 28. 2. Masopust v Bele Crkvi
- 1. 3. Pochování Masopustu v Bele Crkvi
- 3. 4. Vynášení Morany
- duben Velikonoční dílny Bele Crkvi
- 7.- 9. 4. Velikonoční řehtání v Kruščici
- 17. 4. Jarní koncert
- 24.–30. 4. zájezd krajanských dětí z českých vesnic v Rumunsku do Čech
- duben olympiáda z českého jazyka 7.–8. třída Rumunsko
- duben Ukliďme Český Banát! všechny české vesnice
- 30. 4. Pálení čarodějnic v Českém Selu
- květen Stavění máje v Kruščici
- 15. 5. Slavnosti k sv. Janu Nepomuckému v Gerniku
- 16. 5. Oslava svatého Jana Nepomuckého v Českém Selu
- 20. 5. Den včel Bela Crkva
- 25. 5. Oslava sv. Urbana v Bele Crkvi
- konec května Zavádění pod máj Eibenthal
- červen sportovní den pro děti s českými skauty Svatá Helena
- červen festival kostelních chórů Rumunsko
- červenec krajanský festival Rumunsko
- 15.–16. 7. Mezinárodní multikulturní festival Lepota različitosti
- 1.-6. 8. tábor pro krajanské děti Gernik, U Petra
- 7. 8. Český den v Gáji
- 13. 8. setkání rodáků Gernik
- 14. 8. Paprikašijáda v Českém Selu
- 15. 8. pouť do Čiklavy
- 18. 8. posvícení Svatá Helena
- 17.- 21. 8. Festival Banát
- 20. 8. krajanský den na Festivalu Banát
- srpen Malé Česko za Dunajem (projekt hnutí Brontosaurus v Českém Selu)