Počasí v Rumunsku

Kdy nejlépe vyrazit do Rumunska?

Rumunsko je známé mírným kontinentálním podnebím, pro které jsou charakteristická příjemná teplá léta a poměrně studené zimy. Počasí na pobřeží ovlivňuje teploty mořský vzduch, ve vnitrozemí pak můžete čekat mnohem sušší podnebí. Průměrně zde je o několik stupňů více než v České republice a Rumunsko nepřekvapí teplotními extrémy, kdy v létě i zimě teploměr atakuje okrajová čísla. 

Počasí v Banátu je srovnatelné s průměrem Rumunska. V létě převažuje teplé podnebí, teplota  je vyšší oproti České republice až o pět stupňů. Srážek je pak v oblasti Banátu minimum a jako na potvoru se vše kaboní až kolem banátského festivalu, který v srpnu každý rok pořádáme. Na přechody mezi vesnicemi doporučujeme mít  funkční oblečení, pláštěnku a také opalovací krémy s vyšší faktorem.

Pokud spojíte pobyt v českých vesnicích i s  útokem na nedaleké dvoutisícové hory, tak byste měli vědět, že počasí je zde výrazně proměnlivé. V letních měsících je nutné být připraven na náhlé změny počasí. Teploty se v noci mohou blížit až k nule, přes den pak atakují subtropické hodnoty. Na hřebenech je pak nutné chránit se krémy s vyšším UV faktorem. Během dlouhodobějších přeháněk a v bouřkách je potřeba počítat se špatným a nebezpečným terénem, který především na skalnatých místech klouže. Při blížící se bouřce je nutno opustit hřeben, pokud to jde. Ve vysokých polohách pak přes celou sezonu zůstávají především severní svahy pokryté firnem či dokonce ledem.

Ideálním termínem pro horské dovolené je tedy květen, červen, červenec, srpen a září. Ostatní měsíce jsou často velmi nestabilní s hrozbou vekých srážek, často sněhových. Spojíte-li svojí cestu do Banátu i s návštěvou Černého moře, zde je ideálním termínem červen a období českých prázdnin.