Stezka Českým Banátem

Stezkou za českými krajany!

Vydejte se na pouť za českými krajany do oblasti Rumuska a Srbska. Ve spolupráci se Stezkou Českem se v roce 2023 slavnostně otevřela další edice tohoto populárního putování přírodou. Trasa z nejvýchodnější české vesnice Eibenthal přes Bígr, nejvyšší vrchol banátské pahorkatiny Svinicea Mare (1222m), přes nejvýše položenou vesnici Rovenko nebo Gerník až do nejznámější české vesnice Svaté Heleny. 

Během putování na vás čeká divoká a nedotčená příroda dvou národních parků Železná vrata a Údolí řeky Nery, ale také porce 105 kilometrů s celkovým převýšením 3500 metrů. 

Přijeďte podpořit Vaší návštěvou české krajany v této nádherné oblasti!

Rady a Tipy

Doprava Autem: Praha-Eibental: cca 1050 km, 12 hodin jízdy. Je třeba počítat s čekáním na hranicích Rumunsko-Maďarsko. Nejčastější zdržení je na dálnici D1, Praha-Brno. Dá se rozdělit s přespáním poblíž maďarských hranic- Segedín a okolí. Ve všech zemích jsou povinné dálniční známky. Busem: V sezoně duben-září jezdí Hrůza Expres každý pátek. Žatec 18:00, Praha 20:00, Brno 23:00 do Sv. Heleny. Zpět v neděli opět ze Sv. Heleny. Cena (2023) 3000 Kč. www.expreshruza.cz 

Doprava na místě Mezi cílovými vesnicemi treku (Eibental-Sv. Helena) se dá domluvit transport, stejně jako z Rovenska. Většinou se dá domluvit v hospodě, v Eibentalu u Tibiho, v Rovensku u Tomáše Pražáka. Kontakty jsou v itineráři. 

Bezpečno Co se týká bezpečí, nemusíte se bát stejně jako u nás. Jediný rozdíl jsou psi, doporučujeme hůlky a pokud na vás vystartují, funguje sběr kamenů, na to reagují vždy. Místní hory jsou trochu drsnější zejména co se týká počasí a povrchu, je třeba mít alespoň nějaké zkušenosti s trekováním. Místní moc rádi poradí a pomohou. Před cestou doporučujeme registraci do systému DROZD. https://drozd.mzv.cz/ 

Doklady, měna, signál Pro cestu stačí občanský pas. Rumunské lei se v ČR mění špatně, šance je v Rumunsku, na místě nevyměníte. Většina místních I krámky a hospody vám vezmou české koruny či euro, ale je dobré mít alespoň něco s sebou. Mobilní signál není spolehlivý, v Eibenthalu a Rovensku je částečně, v Eibenthalu v restauraci je WIFI. Mezi vesnicemi poněkud nepřekvapivě prakticky vůbec není. 

Ubytování, nocování Veškeré informace o místech najdete v itineráři I aplikaci FarOut. V podstatě máte dvě možnosti. První je ubytování u místních, kde je součástí I večeře a snídaně a normálně jim platíte. Jsou to krásná setkání, podpoříte je a hezky si www.stezkaceskem.cz popovídáte. Druhou možností je spaní venku, pěkná místa s popisem, lokací a fotkami naleznete v apliakci FarOut a opět v itineráři. 

Navigace Trasu Stezky Českým Banátem naleznete na mapy.cz: https://mapy.cz/s/meredemupe, itineráře pak na webové stránce Stezky Českem. Pokud plánujete jít podle mapy.cz, určitě si stáhněte Rumunsko nebo tuto jeho část do offline. Pokud mate staženou aplikaci FarOut a zde Stezku Českem, pak se vám Banát automaticky přidal do aplikace. Jinak se dá stáhnout Stezka Českem a Banát je součástí. 

Co s sebou Určitě filtr na vodu, bombu do vařiče a vařič, dobře vybavenou lékárničku, power banku. V místních krámcích seženete základní věci. Výbava je podobná té na Stezku s důrazem na výše zmíněné věci Užitečné odkazy 

Mapa Stezky Českým Banátem

Itenirář Stezky Českým Banátem

DŮLEŽITÉ ODKAZY NA CESTU

  • www.visitbanat.com
  • www.banat.cz
  • www.stezkaceskem.cz