Jdu do hor!

Znáte ten slovenský vtip: „Češi se vydávají do hor...“

První pomoc v Banátu
Ve vesnici v kulturní domě funguje malá lékárna a občasně sem dojíždí zdravotní sestra. V každé české vesnici bydlí proškolená osoba, na kterou se lze obrátit s drobnými problémy. Místní o ní vědí.S vážnějšími problémy se musíte s naší pomocí obrátit na nemocnici v Orsově nebo Moldavě. V případě větším problémů pak doporučujeme větší nemocnice v Severenu (70 000 obyvatel) či Rešitě (84 000 obyvatel). 

V případě jakýchkoliv problémů je doporučeno volat linku 112, musí se uvést základní kontakt, problém a lokace. Při větším problém pak také informovat české zastoupení v Rumunsku (kontakty níže).

Přírodní podmínky a počasí v Banátu a Rumunsku
Počasí v Banátu je srovnatelné s průměrem Rumunska. V létě převažuje teplé podnebí, teplota  je vyšší oproti České republice až o pět stupňů. Srážek je pak v oblasti Banátu minimum a jako na potvoru se vše kaboní až kolem banátského festivalu, který v srpnu každý rok pořádáme. Na přechody mezi vesnicemi doporučujeme mít  funkční oblečení, pláštěnku a také opalovací krémy s vyšší faktorem.

Pokud spojíte pobyt v českých vesnicích i s  útokem na nedaleké dvoutisícové hory, tak byste měli vědět, že počasí je zde výrazně proměnlivé. V letních měsících je nutné být připraven na náhlé změny počasí. Teploty se v noci mohou blížit až k nule, přes den pak atakují subtropické hodnoty. Na hřebenech je pak nutné chránit se krémy s vyšším UV faktorem. Během dlouhodobějších přeháněk a v bouřkách je potřeba počítat se špatným a nebezpečným terénem, který především na skalnatých místech klouže. Při blížící se bouřce je nutno opustit hřeben, pokud to jde. Ve vysokých polohách pak přes celou sezonu zůstávají především severní svahy pokryté firnem či dokonce ledem.

Doporučená turistická výbava do Banátu
Do Rumunska se dá vydat na několik způsobů, zde máte několik praktických tipů na co nezapomenout. 

Do Banátu
Banátská pahorkatina není turisticky zcela náročná, jelikož většina návštěvníků podniká jednodenní přechody, doporučujeme v příznivém počasí přechody v lehčích botách (třeba na běh), jen v případě horšího počasí zvolte pevnější obuv. Zcela nedoporučujeme sandále bez pevné špičky, u kterých hrozí riziko poškození prstů (větvičky, kameny). Jestliže někoho potkáte v pantoflích typu Crocs s ponožkami, neděste se. Jsme to my a náš mnoha kilometry ověřený systém bez puchýřů:). Crocsy snadno vylejete, usušíte, odpočinete a když jde do tuhého, přeřadíte na druhý stupeň a přes patu si upevníte pásek. Oblečení je vhodné funkční, příjemná je ale také bavlna (např. košile), kterou můžete cestou klimatizovat své tělo. Na cesty doporučujeme také krémy vyššího UV faktoru (v Rumunsku to nečekaně opéká), masti proti opruzeninám (myslete na prevenci, jinak vás pokoušou vlci a máte po dovolené), KPZ (krabičku první záchrany s malou lékárničkou), pepřový sprej na zvířata (vyplatí se a vy budete sebejistější) a dostatek tekutin. Nedoporučujeme po cestách pít z pramenů a potůčků. Výhodou je také nabitý mobilní telefon (s vypnutým signálem vydrží déle) a nainstalovanou aplikací mapy.cz + offline Rumunsko či Srbsko (je nutné mít zapnuté GPS).

Do hor
Když využijete základní doporučení z Banátu, které doplníte oblečením do hor máte vyhráno. Je dobré se po horách pohybovat v reflexnejších barvách, aby vás skupina či záchranáři lépe našli:)

Do města
Tak tady budeme trochu vtipný. Chcete-li dokonale zapadnout do místní komunity, doporučujeme značkové oblečení, kde se preferuje šustivý a lesklý materiál. Brýlemi s viditelnou značkou nic nezkazíte:)

Bezpečnost na vyšších horách (ne banátských)
Rumunské hory jsou velmi oblíbenou destinací českých turistů zejména v letních obdobích. Doporučujeme mít na paměti zásady pro pobyt v horách: být dobře vybaven pro náhlou změnu počasí a pro daný terén, mít mapu (bohužel četná rumunská pohoří jsou označena turistickými značkami velmi špatně) a pokud je to možné sdělit někomu, kam výprava jde a kdy by se měla vrátit.

Jedním z bezpečnostních rizik v rumunských horách je divoká zvěř. V nižších polohách se člověk může setkat i se zdivočelými psy volně žijícími v lesích, k nimž je nutné přistupovat s velkou obezřetností. Pokud to je možné, nejlepší je se jim zcela vyhnout. Zvláštní kategorií jsou ovčáčtí psi. Podle doporučení místních je nejlepší obranou v nepřítomnosti pastýře házení drobného kamení, které je zastraší nebo v případě vyššího ohrožení využití pepřového spreje. Jestliže zrovna žádné kameny ve vašem okolí nebudou, je dobré aspoň naznačit, že kámen sbíráte a chcete ho hodit. Zároveň je vhodné s sebou mít hůl či nějaký klacek, s nímž se dá ovčácký pes také snadno zastrašit.

VZÁJEMNÉ VZTAHY

Historie česko-rumunských vztahů sahá hluboko do historie. Buďte před cestou obraze!

DOPRAVA

Do Rumunska se dá vydat na mnoho způsobů. My vám přiblížíme ty legální a nejčastěji používané:)

PRAKTICKÉ INFORMACE

Dvakrát čti, jednou řeš. Připrav se před cestou na jakékoliv problém, které vám mohou zkomplikovat dovolenou!

BEZPEČNOST A ZVĚŘ

Ačkoliv jsme v Evropě, cestujeme do cizího státu, kde platí trochu jiné zákony nejen u lidí, ale i u zvířat:)

JDU DO HOR!

Užijte si Banát loudáním se v liduprázdné přírodě nebo ze sedla svého horského kola!

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

Budeš-li v problémech, nemusíš volat jen nám, v Rumunsku funguje několik spolehlivých způsobů komunikace!