Rybolov na Dunaji

Kdo nenahodil na Dunaji, není správný rybář!

Dunaj je často zahalen do tajemného ranního oparu. Jeden z největších evropských veletoků, který protéká deseti zeměmi (hádejte které, odpověď je  na konci sekce) s sebou nese mystický pocit dálek a mnoha osudů. Právě po této řece se snažili do Evropy probít Turci a po něm také do liduprázdné oblasti Rumunska přišli první čeští kolonisté. 

My, Češi, kteří jsme zvyklí na rozměry Labe a Vltavy, zůstáváme často v úžasu, jak mohutně a silně působí dolní tok Dunaje. Tato lokalita navíc  patří mezi ty nejlepší pro lov trofejních sumců, kteří na vás čekají v nekonečných v ranní mlze utopených dunajských zátokách, takže často ani nevidíte protější srbský břeh. Není zde problém ulovit ryby přesahující 70 kg a velké dva metry. Velkou výhodou je i teplé klima, ve kterém dokáží ryby přibrat i deset kilo ročně. Tedy skoro víc než Gepard Retardieu.

Balada o sumcích!
Tím nejpoužívanějším způsobem lovu je v současné době lov na pelety, je to podobné jako u kaprů, jen větší háčky, olova a silnější šňůry. Čas od času je možné, že místo sumce vytáhnete kapra, pro kterého není problém si s touto návnadou poradit. Jeho problém :).Není čas řešit kdo je kdo.

Chytání na bójku, kdy se zpravidla používají pruty 2,5-3,5 m se zátěží kolem 400g a vlasci o nosnosti k 50-60kg. Lovit je ideální většinou na karase, cejny a další menší kaprovité ryby.

Na vábničku - lov z lodě s menšími pruty o délce do 2,5m s nižší zátěží kolem 300g. Jako návnadu doporučujeme používat menší ryby nebo rousnice. Ty nachytáte v českých vesnicích, stačí k tomu rýč. Bacha ať vás nekousnou, i ty  jsou tady obrovské:)

Lov na dně - stačí najít po domluvě s místními krajany pár krtkonožků a pořádně je u dna vykoupat s větším háčkem a delším návazkem. Místní sumci tuto nástrahu mají rádi, stejně jako vy máte rádi sumce.

Kapr patří k páníčkovi!
Dunaj je místem bojů, stejně jako kdysi Turci, bojují  v téhle řece i kapři. Dají se chytat na téměř vše, pelety, kukuřici, rousnice ale i pečivo. Kapři se dají chytat téměř celý rok. Vždy jim je o něco lépe než vám. Vyplatí se také plánovaný resort zakrmit, jen je potřeba počítat se silnějším proudem (proto raději vyhledávat slepá ramena) a s bílým potěrem.

Candát na zelenině!
Abychom mohli naplánovat pořádnou kulinářskou akcičku, musíme si pro candáta nejprve dojít. Ten se na Dunaji loví docela běžně a je možná běžnější rybářskou volbou než sumec. 

Candáta na přívlač
Jelikož Dunaj je v oblasti přehrady Železná vrata hodně hluboká řeka (v Kazane Mare a Mici dosahuje hloubka až 82m) je používání umělých nástrah téměř zbytečné (nebo jen v období tření). Lepší je používat loď a lov na těžko nebo vertikální přívlač. Je lepší používat kratší a lehčí pruty (tedy pokud nemáte výkon lakatoše).

Candáta na těžko 
Stará klasika - delší prut, tenčí šňůra, olůvko na půl deka a větší háčky. Výhodou je lokalizátor typu echolot a také nebýt líný a nespoléhat pouze na jedno místo, kde rozbalíte bivak a pod tíhou vypitých piv už nemáte sílu lokalitu změnit.

Plavání s candátem
Plavaná je tradiční dnes ne tak často používaná metoda s menší rybičkou a delším prutem (cca 4-5m) a větším jednoháčkem. Nastražená rybka vám většinou splní přání 1-1,5m pod hladinou. 

Na candáta z lodi
Mažňáci jezdí na lodí a ryby se jim tam chytají sami. Na Dunaji nic neobvyklého, jen možná to, že čas od času nevyndáte candáta, ale sumce.

Tak jo, tohle vypadá docela jednoduše, ale musíte také počítat s tím, že kousek nad Dunajem je česká vesnice, která toho nabízí docela dost zajímavého a rybáři se často zapomenou u Medvěda takovým způsobem, že chytnou docela pěknou opici. Ale i tohle splňuje náplň pravé rybářské dovolené! Rybaření je prostě loterie!

Naše základna je na Eibenthale, který je vzdálen 8 km od Dunaje, na kterém se v tomto místě projevuje vzdutí největší přehrady na Dunaji - Železných vrat. Samotné těleso přehrady je vzdálené asi 60 km po proudu a vzdutí končí 60 km proti proudu. Šířka Dunaje je zde 1,5 km. Chytat se dá na slepých ramenech či otevřeném Dunaji ze břehu či loďky. Nabízíme ubytování ve čtyřech domech (viz. menu Ubytování) a sousedství malebné hospůdky U Medvěda a restaurace Eibenthal, kde pro vás můžeme zajistit penzi dle Vašeho výběru.

Pro rybáře u nás ubytované zajišťujeme rybářské povolenky v ceně 1000,- Kč/kus. Pro vyřízení je potřeba zaslat s předstihem kopii občanského průkazu a rybářské povolenky na vás budou čekat na Eibenthale. Na jednu povolenku lze chytat oficiálně se dvěma pruty. Neoficiálně je důležité spíše míti tu povolenku a občanku (Dunaj je státní hranice).

Na Dunaji i ostatních rumunských řekách je zákaz rybolovu v určitém termínu. Pro rok 2021 je tento zákaz stanoven na všechny řeky v Rumunsku od 9.4. do 7.6.2021. Dunaj má výjimku a zákaz je od 24.4. do 7.6.2020. Rybařit lze i v různých zátokách, tou nejpopulárnější je Mraconia u Decebalovy hlavy. Dunaj pod Eibenthalem čeká ještě dlouhá cesta do delty Dunaje, přesně 979 říčních kilometrů. 

Půjčení člunu

Dále nabízíme půjčení menšího nafukovací člunu s pádly za 750,- Kč/den, s motorem za 1500,- Kč/den. Dovoz člunu z Eibenthalu na vybrané místo je za 500,- Kč/dovoz+odvoz

Bivakování u Dunaje není zakázané, ale může se Vám stát, že vám budou místní Rumuni tvrdit, že jste na jejich parcele. Toto bivakování my nezprostředkováváme, doporučujeme ubytování nahoře ve vesnici v pohodlí peřin, točené piva a dobrot z naší restaurace!

Jiné služby, ovšem ani půjčování rybářského vybavení, zatím nezajišťujeme.

Při zájmu o myslivost či rybolov kontaktujte prosím našeho profesionálního Tomše!
Tomáš Pospíšil 00 40 726 580 106 info@visitbanat.com 

tajenka: Dunaj protéká Německem, Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem, Chorvatskem, Srbskem, Bulharskem, Rumunskem, Moldávií a Ukrajinou. 

Rybaření v deltě Dunaje
V současné době pro tuto lokalitu neposkytujeme rybářský servis. Delta je od Banátu vzdálená přes 800 říčních kilometrů, proto zde platí jiné rybářské lístky než u nás v Banátu. Přesto by bylo fajn si něco o deltě dozvědět!

Nedaleko města Tulcea se Dunaj dělí do tří ramen, která se do Černého moře vlévají pod jmény Kilijské (Chilia), Sulinské (Sulina) a Svatojiřské (Sfântul Gheorghe). Mimo tří hlavních ramen se Dunaj dělí na velké množství vedlejších říčních ramen a kanálů. Delta je dynamický ekosystém – říční nánosy ji každoročně rozšíří o zhruba 40 metrů. Severní rameno Chilia tvoří ukrajinsko-rumunskou státní hranici. Chilia má délku 104 km a do Černého moře přivádí kolem 60 % dunajské vody. Rameno Sulina má délku 71 km a odvádí 18 % vody. Jižním ramenem Sfântul Gheorghe o délce 112 km protéká 22 % objemu dunajské vody. Přibližně 35 km od černomořského pobřeží se nachází Zmijí ostrov, o který vede spor Rumunsko s Ukrajinou. Ostrov nyní spravuje Ukrajina, která jej získala po rozpadu Sovětského svazu.

Roku 2004 začala Ukrajina práci na kanálu Bystroje, který spočívá v prohloubení ramene Bystroje a měl by propojit Černé moře s ukrajinskou částí dunajské delty. Kanál je kritizován mnoha ekology a neziskovými organizacemi kvůli potenciálnímu ohrožení jedinečné flory i fauny. Plán je také kritizován Evropskou unií.

Přímo v oblasti delty žije přibližně 15 000 lidí, nejvýznamnější sídla blízko delty jsou Tulcea a Izmajil. Většina místníh se živí tradičním způsobem, převládá rybářství. V okolí ukrajinského sídla Vilkove (ukrajinsky Вилкове) a rumunské Tulcey žije komunita tzv. Lipovanů, náboženské menšiny, vyznavačů starého ritu pravoslavné církve. V pohodě se s nimi domluvíte. Jejich centrem je vesnice Jurilovka, odkud vás přes sladké jezero za úplatu mohou odvézt na jednu z nejhezčích rumunských pláží - Gura Portitei. Původně hippies pláž má dnes už slušný servis, ale mnoho lidí tam nebývá.

Pro rybáře a milovníky rybaření je i přes obří výskyt komárů a jiné havěti zajímavým místem, kde strávit dovolenou v Rumunsku. Delta je velikou a rozsáhlou oblastí mokřin či rákosin, ve které našlo domov více než 1200 rostlin, 45 druhů ryb a přes 300 druhů ptáků (některé z nich nikde jinde v Evropě nenaleznete) a  mnoho dalších živočichů, například vydry, norci, lišky, kanci, vlci, tchoři atd. My však doporučujeme rybaření v kombinaci s poznáním českých vesnic kolem Banátu!
 

NA LOV!

Zalovte si v hlubokých lesích našeho resortu Svinita s našimi profesionálními průvodci a servisem!

HOSPODA U MEDVĚDA

Kdo nebyl U Medvěda, nebyl v Banátu. Navštivte legendární hospodu v Eibenthale!

UBYTOVÁNÍ

Nabízíme několik typů ubytování, od dvou kempů, po několik domů pro turisty až po náročnější klientelu!

RESTAURACE EIBENTHAL

Vychutnejte si ty nejlepší recepty od našich krajanů a pestrou nabídku točených piv a Kofoly!  

NA RYBY!

Zavolvte si na jedné z nejatraktivnějších řek Evropy a vyzkoušjte tajemné zátoky hlubokého Dunaje!