Doprava
Do Rumunska na mnoho způsobů
Automobilem
Eibenthal
Ideální trasa vede směr Brno - Bratislava - Budapest (M1 - M0) - Szeged (M5) - Arad (A1) - Lugoj (A1) - Caransebes (DN6/E70) - Orsova - Dubova (DN57) (směr Moldova Noua), po 35 kilometrech cesty z Orsovy (před mostem přes potok Ljubotina) narazíte na asfaltovou odbočku směr Eibenthal. (pozor, navigace vás může vést na druhou cestu šotolinovou cestu)
Šumice
Osobním autem na Šumici po asfaltové cestě se dostanete jedině od vesnice Lapusnice (6 km). Terénním autem lze jet i od vesnice Putna.
Bigr
Osobním autem na Bigr po asfaltové cestě se dostanete jedině od Dunaje (poblíž vesnice Cozla, 20 km). Terénním autem pak lze jet po turistické žluté z Eibenthalu anebo po cestě od Berzasky.
Rovensko
Osobním autem po asfaltu se na Rovensko zatím nedostanete. Ale jezdí se dobrou šotolinovou cestou od osady Barz (poblíž Sopotu Nou, 20km). Druhou možností jak se dostat na Rovensko je cesta od Dunaje z vesnice Ljubkova (18 km). Tato cesta je na hraně, ale spíše za hranou pro osobní automobily. Třetí možnost je momentálně ve výstavbě (rok 2020) a bude to asfaltová cesta od Dunaje z vesnice Sichevita.
Gernik
Osobním autem na Gernik po asfaltu se jezdí z městečka Moldava Veche, přes vesnici Padina (je to 20 km, ale u Moldova Veche jsou první 3 km špatný a poslední 2 km před Gernikem také). Druhou možností je kratší šotolinová cesta ze Sichevity (9 km), ta je ale pro osobní automobily na hraně (pár krajanů po ní autama jezdí). Třetí možností je nezpevněná cesta od vesnice Carbunari a tam to bylo za hranou pro osobáky (před pár lety).
Svatá Helena
Tady není co řešit, můžete věřit navigaci :)
Pro přejetí Slovenska, Maďarska a Rumunska potřebujete dálniční/silniční známku. Dálnice vede až do Lugoje. Všechny známky lze pořídit online:
- Slovensko: https://eznamka.sk/selfcare/purchase/
- Maďarsko: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/
- Rumunsko: https://www.roviniete.ro/en
Autobusem
Do Banátu jezdí pravidelná letní autobusová linka od p. Hrůzy, jeho stránky naleznete zde, cena dopravy do Svaté Heleny je cca 2800 Kč za cestu tam a zpět, pro přepravu z Heleny do Eibenthalu lze domluvit místní dodávku z Heleny nebo Eibenthalu (cena okolo 2000 Kč / 8 míst), nebo v případě větší skupiny se domluvit přímo s p. Hrůzou.
Vlakem
Do Orsovy jezdí slušný spoj, z Brna je nejrychlejší vlak v Orsově za 14 hodin, z Orsovy se lze do Eibenthalu dostat buď taxikem (od 60 - 100 lei), autobusovou linkou (jezdí ráno kolem 7 - 8 pod Eibenthal) nebo se domluvit na dodávce (cena okolo 1000 Kč / 8 míst). Vlakem po Rumunsku - nejčastěji se při kupování jízdenek setkáte se třemi druhy vlaků. IC, čili InterCity, poskytující klasický evropský standard, spojující velká města a hlavní železniční tahy s malým počtem zastávek. Vlaky InterCity jsou také nejdražší. Dále vlaky IR (InterRegio), tedy obdoba českých rychlíků, a R, čili Regio, obdoba českého osobního vlaku, který funguje spíše na menší vzdálenosti a staví i v malých stanicích. Je sice nejpomalejší, ale i nejlevnější. Při zakoupení lístku ve všech typech vlaků kromě Regio vám bude automaticky přidělena i místenka, jestliže jsou ještě volná místa k sezení, s číslem vozu (vagon) a sedadla (locul). IC i IR jezdí často přes noc, takže se tam dá vyspat v klimatizovaném příjemném prostředí. Pozor, jízdenky se kupují na konkrétní vlak a dají se zakoupit na každém nádraží (větší nádraží jsou otevřená non-stop) v Casa de bilete. Zakoupení lístků přímo u průvodčího je možné v případě, že ve stanici pokladna není nebo již byla uzavřena, nebo v případě, že se rozhodnete jet vlakem, který již nemá dostatek míst k sezení, a vy se rozhodnete stát. Pokud si chcete zakoupit lístky dopředu, tedy 24 hodin před odjezdem vlaku, můžete tak učinit v kancelářích rumunských drah označených jako Agentie de Voiaj CFR. Vlaky jsou poměrně levné a spolehlivé, avšak noční spoje mohou mít zpoždění i několik desítek minut. V posledních letech došlo také k výrazné obnově vozového parku a téměř všechny vlaky, mají dnes modernizovaný a pohodlný interiér a jsou vybaveny elektrickými zásuvkami. Vyhledávání jízdních řádů a cen vlaků lze na stránkách rumunských drah CFR
Stopem
I když někteří mohou považovat autostop za praktický způsob cestování, nelze ho nikdy považovat za zcela bezpečný. V případě že se tak rozhodnete učinit, je dobré informovat někoho blízkého pro případ nehody či jiného neštěstí. I dnes zůstává stopování mezi Rumuny poměrně oblíbený způsob jak se dostat do vedlejších vesnic či dokonce i na delší vzdálenosti. Je to pozůstatek krize za Ceauceska, kdy se lidé musejí kvůli nedostatku benzínu domlouvat na spolujízdě a byli zvyklí si stavět. V Rumunsku se však za svezení často platí, v případě, že nejste ochotni za cestu zaplatit, je dobré to oznámit řidiči předem.
Dopravní mapy
Na silnicích doporučujeme navigaci podle tradičních evropských aktualizovaných map, jedná se především o mapy Google, které jsou přesné a zaznamenávají i dopravní situaci.
Turistické mapy
Naše společnost překreslila satelitní snímky celého českého Banátu do mapového systému mapy.cz, které v současné době nabízí i možnost stažení aplikace a offline mapových podkladů (Rumunsko zabere asi 600mb). S touto aplikací pak pohodlně projdete všechna místa českého Banátu i rumunských hor. Systém neustále vylepšujeme a v budoucnu zde naleznete i firemní zápisy u jednotlivých domů včetně čísla popisného. V případě zájmu a spokojenosti nám můžete na provoz tohoto projektu přispět KAPITOLA PODPORA BANÁTU
Doklady, hranice a DROZD
Pro vstup do Rumunska a dalších států Evropské unie stačí pro občany České republiky platný občanský průkaz. Toto platí i pro vstup do států mimo EU jako je Srbsko. Je však nutno respektovat, že hranicí HUN/RO končí Schengenský prostor a je potřeba počítat s kontrolou, která však probíhá standardně a na české turisty jsou severní hraniční přechody připraveny bez problémů. Pozor však v případě, že cestujete společně s příslušníky cizího státu, Rumunsko má jiný vízový styk než Česká republika. Problém může být u občanů z Ruska, Ukrajiny, ze severní Ameriky či asijských států - Vietnam apod.
Dobrovolná registrace občanů České republiky (DROZD) při cestách do zahraničí umožňuje občanům dobrovolně poskytovat informace o plánovaném pobytu v zahraničí. Tyto informace mohou v případě potřeby usnadnit zastupitelským úřadům České republiky v zahraničí poskytnutí pomoci dotčenému občanovi a také mohou zjednodušit a urychlit informování příbuzných v České republice.