Banát s vůní benzínu

Považovat se za motorkáře a neprojet Rumunsko?

Považovat se za motorkáře a čtyřkolkáře a neprojet Rumunsko? To prostě nejde. Kdo byl v Transylvánii, prošel hory či navštívil středověká města, tak potvrdí, že motorkáři se stali významným prvkem turistického průmyslu v této zemi s obrovským potenciálem.

Ale ne vždy se setkává otevřenost místních s respektem motorkářů a čtyřkolek, kteří si občas pravidla a svobodu svých strojů vysvětlují jinak, než si krajané a místní příroda zaslouží. 

Bohužel jsme byli svědky mnoha konfliktů, kdy se „svoboda“ motorkáře (a čtyřkolkáře) dostala do konfliktu s místními. Poklidný život v Banátu trpí večerními přejezdy tůrovaných strojů, dvě staletí existující cesty, které byly krajany vyrvány přírodě, podléhají po průjezdu strojů okamžité erozi a za dva roky po nich neprojede povoz. Vymahatelnost práva je tu slabá, navíc nikomu není příjemné hlásit provinění českých motorkářů rumunským úřadům.

Pro všechny slušné motorkáře plánujeme vytyčení speciálních dosud neznámých cest, kde si vzájemně nebudou překážet a nebude docházet k narušování rustikálního života krajanů. Naším dalším cílem je i vybudování malého motokros areálu v bývalém antracitovém dolu Ujbányja/Baia Noua

Každého motorkáře, který k nám zavítá poprosíme o vyplnění karty k ubytování, ve které by měl souhlasit s následujícími pravidly. V případě jejich porušení nebudeme váhat se zveřejněním nacionálií.

základní pravidla

  • Zákaz vjezdu do lesů národního parku Železná vrata a Údolí řeky Nery (vystavujete se tučné pokutě až do výše 10 000,- Lei)
  • Zákaz využívání značených turistických tras
  • Zákaz překročení rychlosti ve vesnicích než je stanoveno silničním zákonem
  • Zákaz vjezdu na soukromé pozemky, především polnosti 
  • Využívání předem určených cest jako jsou lesařské a těžební cesty
  • Neznečišťování přírody

Pokud jde o silniční motocykly, situace se v posledních letech zlepšila vybudováním asfaltových cest od Dunaje do všech českých vesnic. Prosíme, vesnice projíždějte krokem. A užijte si zejména dvě trasy. Tu první neminete, je jí silnice podle Dunaje mezi Moldavou a Oršavou. Ta druhá je od Banátu docela vzdálená, na nástupní místo v Obarsia Lotrului (nejblíže k Banátu) je to více než 200 km a 4 hodiny cesty autem. Ale stojí za to. V červnu (po roztání sněhu v Karpatech) se otevírá možnost přejet Karpaty dvěma silnicemi přes 2 000 metrů vysoké hřebeny. Výlet lze pojmout jako okruh, přejet Fagarašské hory takzvanou Transfagarašskou magistrálou (vybudována ještě za Ceauceska) a vrátit se zpět takzvanou Transalpinou (vybudována nedávno). Je to zážitek. Nemalým zážikem je o pak výjezd do naší vesnice, 9km nového asfaltu, převýšení 300m a 40 začátek přejmenovali tuto silnici na Transeibenthal!

Eibenthal je také cílem mnoha exhibičních výzev, každý rok k nám míří posádky na pionýrech, babetách, velorexech a dalších prehistorických dvou a vícestopých vozidlech. Za sebou máme také výjezdní zasedání českého klubu Harley Davidson v čele s cestovatelem Jiřím Kolbabou. Jako vzpomínku nám zanechali v hospodě hodiny:)..

V Eibenthale bude také podruhé cíl speciální low-cost rally Gumbalkan, což je český závod automobilů v hodnotě do 1000 EUR. Ty se speciálním itinerářem projíždí různá místa v Rumunsku a jako grande finale je přivítá česká vesnice Eibenthal, kde proběhne závěrečné vyhlášení a modlení k dlouhé cestě zpět. www.gumbalkan.cz 

FESTIVAL BANÁT

Legendární vlaková výprava banátským časoprostorem na největší kulturní akci za hranicemi České republiky

AKTIVNĚ BANÁTEM

Vydejte se za náročným dobroružství! Extrémní běžecký závod na 82km nebo do našeho lezeckého resortu ve Svinity

BANÁTEM PĚŠKY A NA KOLE

Užijte si Banát loudáním se v liduprázdné přírodě nebo ze sedla svého horského kola!

S VŮNÍ BENZÍNU

Banát se dá poznat při zachování všech pravidel i ze sedla vašeho plechového miláčka!

EXPEDICE A ZÁJEZDY

Vydejte se k nám se svojí školou, nebo partou kamarádů! Kompletní služby na které  nezapomenete:)

SLUŽBY

Neděláme věci jako obyčejné cestovní kanceláře! Dokonalá znalost terénu a náš elán poskytne ten nejlepší servis!