Banátem pěšky křížem krážem

Rozvoj šetrné turistiky v Banátu je jednou z mála možností, jak ekonomicky pomoci našim krajanům v oblasti českých vesnic. Již deset let se snažíme vymýšlet další a další turistické atrakce. Vyznačili jsme přes sto kilometrů turistických cest, vše jsme zpřístupnili přes mapy.cz, vydáváme nový atlas, otevřeli jsme lezecký resort kousek od naší vesnice, půjčovnu kol a koloběžek. Spustili jsme také rybaření na Dunaji a pustili jsme se i do velkých pohoří a také české části Srbska. Do oblasti míří stále více školních expedic a dalších výprav, které díky své velikosti dokáží zaměstnat několik místních rodin a garantovat jim stabilní výdělek. Naším zimním cílem je spuštění první sezóny s naším podporovatelem Ondrou Bankem & Vagus. Velkou letní výzvou je pak vodáctví, v oblasti je několik sjízdných řek – Nera a Cernei. Obě se nachází v národních parcích a návaznost těchto řek na Banát je maximální. Jako sportovci připravujeme i druhý ročník běžeckého etapového závodu v oblasti českých vesnic! Chceme z této oblasti vybudovat zajímavou lokalitu s mnoha variantami turistiky. 
Pokud jde o stanování ve volné přírodě, je to při zachování až trampských pravidel vyjma národních parků bez problémů. Ale v areálu českých vesnic vás prosíme o využití služeb krajanů, ubytovacích kapacit je skutečně dost, navíc poplatek za ubytování je  jedna z nejvýznamnějších forem pomoci. V rumunsky mluvících oblastech dostanete na otázku Putem si instalate korte (můžeme si postavit stany) téměř vždy kladnou odpověď. Stejně tak na otázku Putem si face foc (fáče fok) tedy zda si můžete rozdělat oheň. Je to svobodná země. Navíc krásná.

Opět všude doporučujeme aplikaci Mapy.cz, v Banátu funguje bezchybně i při menším odchýlení od trasy.A samozřejmě si doma stáhnout Rumunsko, abyste mohli pracovat offline, signál totiž potkáte sporadicky.

Vzdálenosti v českém Banátu

České vesnice v rumunském Banátu
Dalšími tipy na výlety jsou pak (mimo už zmiňovaného Bígru, kam lze dojít z Eibenthalu pěšky za pár hodin), ostatní české vesnice v Rumunsku: Svatá Helena, Gernik, Rovensko. Musíte se ovšem přemístit asi 80 kilometrů západně a to bez a auta možné není. Ke všem zmíněným vesnicím vedou cesty značené Klubem českých turistů a všude se lze snadno doptat po ubytování. Lépe je si ho zajistit předem, ale mimo prázdnin se domluvíte všude bez objednání, jen musíte natrefit v hospodě na správného člověka. Existuje mnoho kombinací, jak  danou oblast procestovat - stačí si sednout k mapě nebo se zeptat na místě. Nabízíme jednu z mnoha variant. Logisticky nejjednodušší díky blízkosti hlavní silnice je vyjít  ze Svaté Heleny na Gernik. Je to 14 kilometrů s převýšením 500 metrů, ale lze si to atraktivně prodloužit značenými odbočkami a okruhy, které se vrací zpět na základní červenou (značeno KČT). Odbočky ke Kulhavé skále a Turecké díře vám tak mohou zpestřit cestu. Nejsložitější orientačně je to na hřebínku hned za Svatou Helenou, neměli byste minout u větrníků odbočku doleva a pak intuitivní traverz k brodu přes potůček. Gernik vás nadchne, skvělá hospůdka, pekárna, domácí prodej medu a slivovice - jak kdo chcete. Objednejte si přes telefon ubytování, dostanete teplou sprchu a peřinu za lidovou cenu. Ráno si projděte vesnici - jak Malou stranu, tak Velkou stranu. Až budete na místě, jednoduše pochopíte proč právě tyto názvy. No a pak se vydejte do 15 km vzdáleného Rovenska. Je to jedna z nejhezčích banátských cest. Už po 4 kilometrech vás čeká banátská perla v lokalitě U Petra - takzvané mlýnky či vodenice. Dodnes funkční soustava mlýnků se stavidly, náhony a žernovy na čistém potoce s tůňkami, kde se dá trochu vykoupat. Udělejte to, protože vás čeká peklo ve formě prudkého stoupání. Odměnou vám budou výhledy na protější hřeben Valea Rachitei s rumunskými salašemi. I vy přes dvě menší salaše prodete, pozor na pejsky. Těsně před Rovenskem se vám otevře pohled na severní stranu pohoří Banát a hned pochopíte, kde jsou schovaní rumunští medvídci. Kdyby náhodou paní hospodská zrovna krmila zvířata, zpestřete si čekání na návsi prohlédnutí krásné studny. Ubytování si bez problémů dohodnete na facebooku, po mailu či telefonicky. Třetí den se pohodovým dvou až tříhodinovým sestupem dostanete do vesnice Sichovita s rumunsko srbským obyvatelstvem. Dejte si pivko, abyste v klidu počkali na vámi domluvený odvoz k autu, které jste nechali ve Svaté Heleně. Ale udělejte to jak chcete, v Rumunsku pořád platí, že všechno jde a nic není nemožné
Také je možné projít všech pět vesnic (mimo Šumice jedním vandrem, ale je nutno mít respekt před trasou  Bígr - Rovensko.či naopak. Je to víc než 30 km s více než kilometrovým nastoupáním, značka se občas ztrácí a s vodou to není tak úplně veselé. Ale jde to, s bivakem určitě.
Jen Šumice je ztracena na severním okraji karpatského předhůří ˇčasto nazývaného pohoří BAnát) a navštívit ji je možné buď odbočením doprava z cesty Caransebes - Oršova v obci Jablanica, nebo při motorizované návštěvě Rovenska. V její blízkosti je lokalita Český mlýn a v blízké vesnici Prigor romantický klášter. Měl by tam být otevřený Magazin mixt - smíšené zboží (2019). Šumice je bohužel ukázkou toho, jak by dopadly ostatní vesnice bez pomoci zvenčí. Dožívají tam jen starší obyvatelé, škola zavřená a budoucnost neradostná

Také se musíme zmínit o českých vesnicích v Srbsku: Česko Selo, Kruščica i městečko Bela Crkva, tak ty stojí rovněž za návštěvu. Autem je to tam ze Svaté Heleny i s čekáním na přechodu slabá hodinka, Srbové už také akceptují na základě mezivládní dohody i občanský průkaz. Pas mít samozřejmě můžete. Kulinářsky je to skvělá oblast, bude se vám moc líbit. Ve druhé části roku 2020 by měla být propojena červenou turistickou stezkou Svatá Helena a Kruščica. Tam žije na jednom místě nejvíce českých dětí na světě mimo Českou republiku. Vše tam má na povel skvělý učitel Standa Havel (2020) a určitě vám pomůže s ubytováním a naplánováním pobytu. Jediné nebezpečí je to, že pokud už jste zvládli rumunské dilema (Timisoerana, nebo Ursus?!?), tak srbské dilema je složitější a o trochu méně chutnější (Lav, nebo Jelen?!?).

Turistika v českém Banátu
Baia Noua 
Výlet k dolům a zašlé slávě Eibenthalu. Dnes už jsou zde jen torza budov a hlavní šachty. Je to pohodovka pro rodiny s dětmi a dokonce i s kočárkem nebo na kole. (takový výlet už v Banátu nenajdete). Tam a zpět je to 10 km. Pokud někdo běháte, je to asi jediná možná banátská desítka s menším převýšením, lze udělat i okruh a vrátit se po trase bývalé železnice, která vede kousek od vsi.Běhání podle Dunaje není moc bezpečné, lze běhat jen po silnici.
Hornická vesnice Ujbányja
Antracitové doly Baia Noua
Bigar 
Výlet do další české vesnice Bigr je dlouhý 41,8 km (s návratem) s převýšením 1418 metrů. Lze jej rozložit na dva dny a domluvit si ubytování na Bigru. Atraktivní je, že se zpátky můžete vrátit jinou trasou. Jedna z cest vede přes zmiňovanou salaš Znamana a dá se jet na horských kolech a při troše odvahy i na koloběžkách. Ta druhá, kratší ale drsnější cesta, je značená červeně a denně po ní chodili horníci z Bígru do šachty na Ujbányi. Musíte nastoupat do 900 metrů na horu Kopřiva, abyste výškové metr ihned ztratili v údolí romantické říčky Sirina. A pak zas do kopce. Předchozí větu bychom ovšem mohli nakopírovat a vkládat ji do každé trasy. Mimochodem, Bígr je vyhlášený vynikající kuchyní, je však dobré se den předem objednat - to platí pro všechny vesnice s výjimkou Restaurace Eibenthal.
vesnice v Rumunsku Bigar
Baile Herculane 
Ve starých římských lázních se můžete projít secesním historickým centrem (po revoluci hodně zchátralo, ale už se pomalu opravuje), vykoupat se v termálních bazénech (volně přístupných ZDE anebo placených ZDE,  anebo to zpestřit výšvihem na Domogled. Délka je 7,4 km a převýšení 1000 metrů. Výlet na Domogled ZDE. Kousek dál proti proudu říčky Cerna jsou nejtěžší evropské lezecké terény, kde se vyřádil Adam Ondra. Nezapomeňte se cestou zpět do Oršavy zastavit u čarokrásného secesního nádraží, které je mimo město u hlavní silnice Caransebes - Oršava a ocenil ho i David Vávra ve svém pořadu Šumné stopy. A proč název Herkulovy lázně (Baile Herculane)? No protože si tu podle antických bájí léčil zranění Herkules, fakt. Tato oblast byla součást antického světa v době, kdy jsme u nás v Čechách neměli ani internet. Pár kilometrů nad Baile Herculane se nachází rekreačně lázeňský komplex Sapte Izvoare (Sedm pramenů). Ale v sezóně je to jen pro otrlé. Do říčky Cerna, která protéká městem se z rozpukaných skal vrhá voda horkých sirných pramenů. No a kdybyste měli toulavou náladu a čas, tak z Baile Herculane se dá nastoupit na pohoří, po jejichž hřebenech se dá dorazit až na Retezat, Paring a ostatní rumunské velehor. Zvláštní kouzlo má zejména pohoří Godeanu.
Domogled a Baile Herculane
Cucuiova 
Výlet na vyhlídku Cucuiova je dlouhý 12,7 km s převýšením 457 metrů.Vyhlídka Cucuiova vás nadchne, osloví vás  dunajské panorama. Na vlastní oči můžete vidět, jak se Dunaj v soutěskách Cazane Mare a Cazene Mic (Velký a Malý kotel) 10x zúží, aby se probil mezi karpatské kopce. Při pohledu přes Dunaj na srbskou stranu vás udeří majestátní hora Veliky Štrbac.
Jeskyně Ponicova 
K jeskyni Ponicova se musíte dopravit autem. U Dunaje odbočíte doleva směrem na vesnici Dubova. Ještě před ní uvidíte dole pod vámi betonovou “židli”  Auto nechte na plácku u silnice a vydejte se po proudu potoka do ohromné a zatím volně přístupné vápencové jeskyně. Je plná krasových útvarů a opravdu rozlehlá. Vezměte si s sebou čelovku a počítejte s tím, že čst cesty budete brodit potokem. Cesta je bezpečná, jen dejte pozor při slézání žebříků na začátku jeskyně. Jeskyni lze projít a probrodit až do Dunaje. Od silnice je to tam a zpět necelé 3 km.
Jeskyně Ponicova na Dunaji
Plavba na lodích dunajskou soutěskou 
Pokud chcete soutěsku nejen vidět zhůry, ale i si ji proplout, rumunský turistický průmysl je na vás připraven. U monumentální 30 metrů vysoké novodobé sochy krále Decebala  je několik půjčoven lodí. Konkrétně vám loď nepůjčí, ale za cca 30 Lei/osoba vás provezou malou i velkou soutěskou tam a zpět. Nemyslete na to, že je pod vámi 82 vřící vody, stojí to za to. Když bude dobrý stav vody, vplujete s lodí až do výše zmiňované jeskyně Ponicovy. A navíc dostanete vesty, takže vás pak v Černém moři lépe najdou. A k tomu Decebalovi. Byl to slavný Dácký král, který v prvním století bojoval s Římskou říší. I když nakonec podlehla  budoucí Rumunsko se stalo římskou provincií Dacia, získal velký respekt soupeřů.
Výlet soutěskou Kazane Mare a Mici
Traskavec 
Trochu náročnější, ale o to krásnější trasa je trek na horu Traskavec (rumunsky Trescovat). Výlet je dlouhý 8,4 km s převýšením 700 metrů. Z Traskavce lze po značených cestách (žlutá a červená) dojít až na Eibenthal MAPA. Je to opět hora na břehu Dunaje. Pokud přemýšlíte, jak se jmenuje ten kopec na srbské straně, tak je to stejně vsoký Veliky Štrbac.
Vyhlídka nad Dunajem Trescovat
Údolí řeky Nery
Máme tu další tip na krásnou oblast a římskou stezku - podél říčky Nery, která většinu své poutě protéká přes Národní park Nera - Beusnita a nakonec se blízko srbské Bela Crkvi (s výraznou českou menšinou) vlévá do Dunaje. Nástup do nejatraktivnější části údolí Nery začíná cca 20 km severně od Rovenska. Je to ale celodenní výlet. V době deště trochu kloužou vápencové terasy a mohou se zkomplikovat dva brody na turistické cestě. Také byste měli mít dobře naplánovaný návrat (třeba se předem dohodnout na odvozu z cíle).Je to opravdu liduprázdná oblast, na cestě minete i tajuplné Dracul lacului (dračí jezírko). Po 30 kilometrech je však možno přespat v kempu blízko pastravarie - což je rumunsky “pstruhárna” - tedy sádky na potoce Bei s nedalekými vodopády, kde vám po předchozí dohodě připraví čerstvé grilované pstruhy a o víkendu dokonce otevřou stánek. (situace z roku 2019)
řeka Nera
Vyhlídka - Dunajská soutěska 
Na výlet na vyhlídku se jde z vesnice Dubová. Auto lze nechat u hlavní silnice u plotu fotbalového hřiště nebo u jednoho ze dvou obchodů. Jeden z obchodů má české majitele a dostanete tam i točené pivo (situace 2019). Poté následuje prudký výšvih na skály a pak procházka po vršku a několika vyhlídkami. Délka 4,5 km. Převýšení 350 metrů. Je to tak na hodinku, dá se to spojit z předchozí nabídkou jeskyně Ponicova, anebo při návratu například z Baile Herculane.
vyhlídka na Dunaji
Znamana
Výlet na vyhlídku Znamana je dlouhý 14,7 km s převýšením 481 metrů.
Pohodový výlet na vyhlídku Znamana s krásným výhledem přes dopoledne zamlžený Dunaj na Srbsko. Eibenthálští borci Lojza a Jeník tam mají skromné salaše, dá se s nimi domluvit nocleh s grilováním a ohýnkem. V Rumunsku ovšem není malých ohňů. Mezi oběma salašemi je studánka, najdete ji v počínající zalesněné rokli, vodu má vždy. 
Vyhlídka Znamana Eibenthal

EXPEDICE A ZÁJEZDY

Vydejte se k nám se svojí školou, nebo partou kamarádů! Kompletní služby na které  nezapomenete:)

SLUŽBY

Dopřejte si dokonalý servis při Vašem putování Banátem! Autopodpora, tůry na lehko, polní bary, venkovní kuchyně...

BANÁTEM NA KOLE

Užijte si Banát loudáním se v liduprázdné přírodě nebo ze sedla svého horského kola!

HOSPODA U MEDVĚDA

Kdo nebyl U Medvěda, nebyl v Banátu. Navštivte legendární hospodu v Eibenthale!

AKTIVNĚ BANÁTEM

Vydejte se za náročným dobroružství! Extrémní běžecký závod na 82km nebo do našeho lezeckého resortu ve Svinity

UBYTOVÁNÍ

Nabízíme několik typů ubytování, od dvou kempů, po několik domů pro turisty až po náročnější klientelu!