Festival Banát

Vyprav se banátským časoprostorem na festival!

Termíny 2022:
14. 8. 2022 Paprikašijáda v Českém Selu (návštěvnost 600 osob)
16. 8 .- 21. 8. 2022 Festival Banát Eibenthal (návštěvnost 2000 osob)

Mezi naše aktivity patří i pořádání, dnes již věhlasného, festivalu v Banátu, který se zařadil mezi nejzásadnější propagační kanály celého českého Banátu. Kombinace skvělé české hudby, s přednáškami, divadly, výlety, folklórem a zážitky s českými krajany dělá z této akce unikátní setkání na úpatí karpatských hor. 

Jsme pyšní, že z původní myšlenky vytvořit pro Banát akci, která mu pomůže nejen v ekonomické příležitosti, ale také v propagaci českých vesnic, jsme neuhnuli po letech ani o kousek. Festival se již dávno stal středobodem turistické sezóny v Banátu a především díky němu stále více zájemců o hudební zážitek poznává i Banát samotný. Festival má uměle stanovený limit 1500 návštěvníků tak, aby vesnici neuškodil a zároveň pomohl. 

Festival v Banátu se v České republice vymyká všem ostatním akcím, již jen vzdálenost jednoho tisíce kilometrů z Prahy vytváří rodinou a přátelskou atmosféru, kterou nelze na žádné jiné akci potkat. Velkým lákadlem je společná cesta kapel a návštěvníků. Každý fanoušek má možnost si objednat místo u své oblíbené kapely a prožije tak první koncert přímo na palubě! 

Po pětiletém cestování společnými autobusy jsme v roce 2017 realizovali náš velký sen, vypravit do Banátu speciální vlak. Společně s KDS Kladno a Českými drahami vypravujeme speciální vlakovou soupravu, která se několikrát zapsala do historie evropské železnice, za posledních třicet let nevyjel větší vlak, než tomu bylo do Banátu. Je tak dlouhý, že se nevejde téměř na žádné nádraží v České republice ani východní Evropě. Půl kilometru dlouhý expres s 1300 pasažéry míří do rumunské Oršavy, odkud se loděmi a autobusy návštěvníci převážejí do cílové české vesničky Eibenthal. V případě říční dopravy jde o velký zážitek, kdy lodě projíždí nejkrásnějšími místy na spodním toku Dunaje - Kazane Mare a Mici.

Vlakový expres:
Kapacita: 1272 osob
Délka: 535 metrů
Podpora: České dráhy, KDS, JLV, IDS + zahraniční státní dopravci (licence SKV/HUN/RO) 

V hlavní festivalové vesničce probíhá čtyřdenní festival na několika místech. Původem hornická kolonie se dostala důlním neštěstím do velkých ekonomických problémů a z původních 850 obyvatel se ztenčila až ke 200 obyvatelům. Startem turistického projektu Eibenthal v roce 2008 však nabrala druhý dech, dokázala se popasovat s nepřízní osudu a demografická křivka začala opět stoupat nahoru. V dnešní době žije v české vesnici necelých 300 obyvatel, ve vesnici funguje škola s českým učitelem a především díky festivalu se stává čím dál navštěvovanějším místem.

Festival není již jen o hudbě, postupným vývojem se stal multikulturní akcí, kde dělá hudba doprovod běžnému vesnickému životu, který je proložený divadly a zajímavými přednáškami. Právě pokora českých návštěvníků je v kombinaci s otevřeností místních krajanů tím nejzásadnějším a těžko vysvětlitelným elementem celé akce. V současné době se vystupuje na pěti místech v centru vesnice, v roce 2021 se otevřelo šesté místo – eibenthalský kostel.

Festival Banát v posledních letech překonal hranice Eibenthalu a postupně oslovuje i jiná místa. Například je pořádaná páteční gernická noc a nově se také pod festival zařadila i akce v srbské části českého Banátu - Paprikašijáda. Oblast srbského Banátu se možná v lecčems od toho rumunského liší, ale problém úbytku krajanů je tam stejný. Proto i tam chceme pomoct.

Naším snem je postupné přetváření festivalu na multikulturní akci s nádechem cestovatelského a gastronomického veletrhu českých vesnic v Rumunsku a Srbsku. 

Kapacita: 1500 návštěvníků
Doprava: vlakem/autobusem
ubytování: kempy + na postelích u krajanů
místo: Eibenthal (hlavní festivalová vesnice), Gerník, Češko Selo
program: 35 kapel, 10 osobností, divadla, přednášky
organizované výlety: kaskády a jeskyně na Dunaji, vyhlídka Trescovat
 

VYDEJ SE NA NEUVĚŘITELNOU CESTU DO BANÁTU!

AKTIVNĚ BANÁTEM

Vydejte se za náročným dobroružství! Extrémní běžecký závod na 82km nebo do našeho lezeckého resortu ve Svinity

BANÁTEM PĚŠKY A NA KOLE

Užijte si Banát loudáním se v liduprázdné přírodě nebo ze sedla svého horského kola!

EXPEDICE A ZÁJEZDY

Vydejte se k nám se svojí školou, nebo partou kamarádů! Kompletní služby na které  nezapomenete:)

S VŮNÍ BENZÍNU

Banát se dá poznat při zachování všech pravidel i ze sedla vašeho plechového miláčka!

SLUŽBY

Neděláme věci jako obyčejné cestovní kanceláře! Dokonalá znalost terénu a náš elán poskytne ten nejlepší servis!

UBYTOVÁNÍ

Nabízíme několik typů ubytování, od dvou kempů, po několik domů pro turisty až po náročnější klientelu!